Kā tapa Atmiņu grāmata
Man ir pati foršākā un čaklākā mamma! Kad piedzimu, līdzīgi kā tagad, dzimtsarakstu nodaļā varēja dabūt mazuļa grāmatiņu, kurā piefiksēt būtiskāko par bērnu – dzimšanas datumu, laiku, svara un auguma tabulu, ierakstīt vēlējumus un ielīmēt pirmās līdz trešās, kā arī piektās, septītās dzimšanas dienas foto un vēl šo to. Bet manai mammai ar to bija pa maz – viņa vēlējās saglabāt šajā grāmatiņā foto no katras dzimšanas dienas, spilgtākos tā gada notikumus, kā arī lūdza, lai katru gadu dzimšanas dienas viesi parakstās, lai atcerētos, ar ko kopā svinēti svētki. Lai to izdarītu, bija jāiešuj papildu lapas. Grāmatā pierakstīti arī panākumi, vaļasprieki, koncerti, pirmie teikumi, sarunas, ielīmēts arī mans zīmētais zaķis 3 gadu vecumā. Mana grāmata – mana bērnība – beidzas ar kāzu foto 21. dzimšanas dienas gadā!
2015. gada decembrī sagaidījām savu dēlu Ralfu. Saņēmu Rīgas dzemdību nama dāvināto grāmatu Mūsu bērns un jau tad zināju, ka arī man ar to būs par maz. Gribēju, lai manam Ralfam arī būtu tāda superforša atmiņu grāmatiņa, kāda ir man! Pildīju grāmatu Mūsu bērns, kurā ir tikai pirmās lietas – pirmā vanna, pastaiga, sēžu, rāpoju, staigāju, u.c., Pārējos, manuprāt, nozīmīgos faktus un sasniegumus pierakstīju visparastākajā līniju kladē. Jo viss taču tik ātri aizmirstas! Zināju, ka veikalu plauktos neatradīšu tādu grāmatu, jo visas šāda tipa grāmatas paredzētas pirmajam dzīves gadam, labākajā gadījumā – līdz 3 vai 5 gadu vecumam. Arī tas man neder, jo vēlos, lai vienkopus ir arī bildes no bērnudārza, skolas gaitām, ceļojumiem, vaļaspriekiem un citiem svarīgiem dzīves notikumiem. Lai, pāršķirot ik lapu, būtu daudz atmiņu, notikumu, piedzīvojumu, sasniegumu vienkopus!
Sāku meklēt alternatīvas. Pirmais variants: atrast skaistu kladi cietos vākos ar baltām lapām un pašai censties to piepildīt. Taču šī ideja tā īsti neiepatikās. Meklējot citu variantu, nonācu pie fotogrāmatu izgatavotāju sagatavotajām formām. Bet arī tas nederēja, jo nebija opciju sagataves mainīt pēc saviem ieskatiem. Tad arvien nopietnāk sāku apsvērt domu par savas grāmatas izveidi. Sākumā gribēju izmēģināt, kā tas būtu – nodrukāt vienu un tad skatīties, kas labojams, vai vērts pasūtīt vairumā?! Bet tā taču neviens nedara! Vai arī tā būtu viena, bet ļooti dārga grāmata! Sāku konsultēties tipogrāfijās, cik man šāda grāmata varētu izmaksāt. Ņemot vērā, ka šī ir mana pirmā pieredze izdevējdarbībā, sākumā tipogrāfijas uzdotie jautājumi bija nesaprotami. Tātad jāizmanto zvans draugam! Mana draudzene Ketija Grūbe nodarbojas ar dažāda veida reklāmas materiālu, tajā skaitā, žurnālu izstrādi, un ir izveidojusi savu reklāmas aģentūru MASTER AD Ltd. Dzīvo un strādā Lielbritānijā, bet mūsdienās jau attālums nav šķērslis. Izstāstīju savu ideju – bērnu grāmatas izveidi no dzimšanas līdz 18 gadu vecumam – un viņa bija ar mieru uztaisīt maketu. Veicu mazuļu grāmatiņu izpēti. Skatījos, kas labs, kas lieks. Ko es gribētu pierakstīt par savu bērnu. Slimības un potes lai uzskaita ģimenes ārsts. Es gribēju piefiksēt neiztrūkstošos pirmā gada panākumus, kā arī bērnudārza, skolas gaitas, izlaidumus, ceļojumus, dzimšana dienas un citus svarīgus notikumus. Kad saturs bija gatavs, sākās maketēšanas darbi. Man būtiskākais – lai grāmata nav bērnišķīga, lai piestāv gan puikām, gan meitenēm un bildēm atvēlētais izmērs ir ne mazākas kā 10x15 cm. Krāsas - zaļš ar pelēku, jo man vienkārši likās, ka tā vajag! Apmēram šādas norādes devu Ketijai. Viņa pilnībā uztvēra manu domu un grāmatas dizainu uztaisīja daudz labāku, kā biju iedomājusies! Par to liels paldies!
Kad makets bija gatavs, turpināju sarunas ar tipogrāfijām. Veicu cenu aptaujas un mēģināju saprast, kā veidojas izmaksas. Līdz sīkumiem to uzzināt neizdevās, tomēr izvēlējos tipogrāfiju SIA EVEKO . Braucu izvēlēties papīrus, skaitīt priekšlapas, iekšlapas, muguriņas biezumu un noskaidrot citas drukas lietas. Labi, ka Ketija šīs lietas pārzina un vienu brīdi pat pārņēma komunikāciju ar tipogrāfiju, lai grāmata būtu tāda, kādai tai jābūt! Nemitīgi pārlasījām, vai nav drukas kļūdu. Saskaņošanas darbi un pēdējās pārbaudes ilga gandrīz 2 nedēļas. Kad beidzot viss bija gatavs un pienāca brīdis apstiprināt maketu drukai, uznāca bailes un arī šaubas, vai viss būs kārtībā? Vai šādu grāmatu kāds gribēs iegādāties? Protams, ka vieglāk būtu nedarīt neko un lieki neriskēt.. Tomēr, nepilnas divas nedēļas pēc maketa apstiprināšanas, grāmatas tika piegādātas!
Pašai prieks, ka ātri nonācu pie vienkārša grāmatas skaidrojuma: Atmiņu grāmata – no dzimšanas līdz pilngadībai! Tas ļoti labi raksturo grāmatas pievienoto vērtību. Atmiņu grāmatā ir vieta gan dzimšanas datu un pirmā gada sasniegumu piefiksēšanai, gan bērnudārza un skolas gaitas, izlaidumu un ceļojumu atspoguļošanas sadaļa, kā arī visas dzimšanas dienas no pirmās līdz pat astoņpadsmitajai. Katrā dzimšanas dienā paredzēta viena fotogrāfija, lai varētu sekot līdzi vizuālajām pārmaiņām. Zem bildes ir vieta viesu parakstiem. Bet blakus lapā – citiem nozīmīgiem gada notikumiem – faktiem vai foto.
Šobrīd ģimenē jau tiek aizpildītas trīs Atmiņu grāmatas un entuziasms neplok, redzot, cik skaisti tās pildās, cik lieliski brīži piedzīvoti un cik daudz vēl priekšā!
Kas mani iedvesmoja vairāk – mamma vai dēls!? Pat nemāku atbildēt! Nebūtu mammas grāmatas, nebūtu, kam līdzināties. Nebūtu piedzimis dēls – nevajadzētu grāmatu :)
Par laimīgiem bērniem un uzņēmīgiem vecākiem! Lai izdodas piepildīt bērnu Atmiņu grāmatas!